wtorek, 10 stycznia 2017

Jesteś proaktywny?

"Smutne jest to, że ludzie są biedni, bo jeszcze nie zdecydowali, by być bogatymi. Mają nadwagę i są niewysportowani, bo nie zdecydowali jeszcze, by być szczupłymi i sprawnymi fizycznie. Nieefektywnie marnują czas, bo nie zdecydowali jeszcze, by być bardzo produktywnymi we wszystkim, co robią." 

Brian Tracy 

 Od czego kogo zalezy ten rok? 


Jaki ten rok 2017 będzie dla Ciebie? Masz wobec niego duże nadzieje? Prawdopodobnie chcesz by był lepszy od 2016 roku, każdy chce! Zapewne masz postanowienia noworoczne, a jeśli ich jeszcze nie masz to zobacz tutaj, pomagam je ustalić w prosty sposób.

Na pewno wiesz, że aby ten rok był wybitny to musisz dołożyć wszelkich starań, żeby tak było. Wszak masz prawie większość spraw zależnych od Ciebie co warunkuje wielką odpowiedzialnością na Twojej osobie, aczkolwiek wszystkiego nie przewidzimy.


Jak myślisz jaka postawa by Ci się przydała, aby ten czas był serio udany? Osoby, które czekają, aż jej ktoś coś da lub los zadecyduje czy może osoby, które walczą o swoje oraz wychodzą z inicjatywą?

Proaktywność a reaktywność


Może na wstępie przybliżę te dwa stwierdzenia. Osoba reaktywna najkrócej mówiąc to osoba która czeka, aż los ją postawi w jakiejś sytuacji i dopiero działa. Osoba taka np: nie jest aktywna fizycznie przez kilka lat, a potem zdziwiona jest, że nie mieści się w spodnie kupione kilka lat wcześniej. ;)

Z kolei osoba proaktywna to osoba przedsiębiorcza, kreatywna, która ma wyznaczone cele, a co najważniejsze dokłada wszelkich starań, aby je zrealizować. Nawiązując do powyższego przykładu odnośnie aktywności fizycznej. Osoba proaktywna będzie chodzić na siłownie czy też biegać, starannie przygotowywać posiłki oraz pić dużo wody, bo wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dzięki temu zachowa zdrowie i dobrą sylwetkę bez zbędnego oskarżania, że to kogoś innego wina. 
Którą z tych osób jesteś?

Aby być proaktywnym należy mieć: 


Jak myślisz ile z nas postępuje proaktywnie? Kto ma w życiu może nie tyle łatwiej co na pewno wygodniej i ma zazwyczaj to czego sobie zażyczył, a raczej wypracował.
Proaktywność wymaga odwagi ponieważ trzeba brać z życia co się chce, wyciskać cytrynę do końca! Użyć nawet skórki!

Jeśli np: masz kłopoty (oczywiście są różne przypadki)  w związku i rodzinie nie szukaj na początku wad czy winny u innych, zacznij od siebie, zobacz czy dokładasz wszelkich starań czy wystarczająco dobrze słuchasz, wiem, że to bardzo trudne i sam mam czasami z tym kłopoty, ale ciągle się uczę i mam nadzieje, że po błędach dojdę w końcu do empatycznego słuchania. Ale zauważ, że często przekładamy odpowiedzialność na drugą strone, a nawet nie spojrzymy na siebie. Zobacz, jeżeli przeprosisz pierwszy lub wybaczysz drugiej osobie to też będzie akt odwagi w postaci proaktywności. 

Przejawem proaktyności może być nawet wczesne zaopatrzenie się w ekwipunek zimowy tak, żeby nas zima nie zaskoczyła jak kochanych drogowców.

Idąc tym tropem postanowiłem już pod koniec października rozejrzeć się po sklepach za stosownym obuwiem, ku mojemu zdziwieniu wyprzedziłem handlowców o dobry tydzień ponieważ z zaskoczeniem odpowiadali, że nie mają jeszcze dostawy - to się nazywa proaktywność, no dobra trochę za wcześnie zacząłem poszukiwania ;)

Po kilku tygodniach bycia taką osoba, która wychodzi naprzeciw problemom, która daje z siebie wszystko zobaczysz zmiany w swoim otoczeniu.
I życie staje się lepsze :) 


 1. Nie czekaj, aż los wybierze Ci scenariusz życia.
 2. Podejmuj decyzje.
 3. Wychodź z iniciatywą.
 4. Spełniaj marzenia. 


Zobacz blog młodej dziewczyny, która wychodzi z iniciatywą w życiu: podróżuje oraz zna kilka języków - zobacz jak ona to robi :) zobacz tutaj
Zobacz również przemyślenia Shizuko - opisuje sprawy, które dają do myślenia.

Ty wybierasz! Jaką osobą jesteś? Proaktywną czy reaktywną? Bardzo Ci dziękuje, że jesteś!

Jeśli sobie z czymś nie radzisz napisz do mnie w komentarzu lub przez fb, chętnie pomogę!

Bądź lepszym każdego dnia. 

Jeśli masz ochotę i czujesz, że mój blog może się komuś przydać i mu pomóc podaj go dalej oraz zostaw like na moim facebooku, dzięki temu będe miał wiekszą motywację do działania.


Dużo radości Ci życzę!

Adrian

25 komentarzy:

 1. zdecydowanie jestem osobą proaktywną, gdyż ciągle mi mało, ciągle chcę więc i wiem, że stać mnie na więcej, myślę, że właśnie dzięki takiej postawie moje życie ma sens :)
  obserwuję!
  http://justemsi.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie byłam osobą reaktywną, nie potrafię bezczynnie czekać, aż coś zostanie mi dane. Jeśli chodzi o proaktywność, posiadam niektóre jej cechy jednak wciąż mam świadomość, że może być lepiej, chcę dążyć do doskonalenia swojej osoby. Wydaje mi się, że spełniam wszystkie 4 warunki, które wypisałeś.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super dawka motywacji! :) Dążę oczywiście aby być proaktywna :) Obserwuje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mega motywacja dla mnie, ponieważ sama postawiłam sobie cele.
  Zapraszam też do mnie w wolnym czasie :))
  http://takie-tambzdety.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie nie lubię czekać, jestem kompana w gorącej wodzie. Cele i motywacja to dwie rzeczy, które w ostatnim roku przewróciły moje życie do góry nogami :)
  daffash.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiadomo, wszystko w naszych rekach i to, co dajemy, do nas wraca :)

  OdpowiedzUsuń
 7. U mnie jest zarówno proaktywność oraz reaktywność. Dużo zależy przede wszystkim od danej sytuacji oraz obecnego stanu emocjonalnego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo pomocny wpis, zwraca uwagę na brak działania niektórych jednostek. Ja zdecydowanie nie czekam na dogodne okoliczności, sama próbuję je stworzyć, chociaż nie zawsze tak było, jeszcze parę lat temu charakteryzowała mnie zgoła przeciwstawna postawa.

  OdpowiedzUsuń
 9. Szczerze? Nie ma reguły, ponieważ moja przyjaciółka większość rzeczy zwala na ślepy los, a przez większość czasu jest szczęśliwsza niż ja, chociaż próbuję działać. I nie trzeba być aktywnym fizycznie, aby schudnąć lub nie przytyć, co za uproszczenie :D. Dieta jest najważniejsza.

  U mnie trochę inna kategoria, ale zapraszam: Klik

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja jestem zdecydowanie proaktywna, choć nie od zawsze, bo zostałam niestety wychowana inaczej. Pozdrawiam i śledzę bloga! ^^

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajnie się czyta. Wszystko zależy od nas samych

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo dobry post motywacyjny. Sama od tego roku obiecałam sobie znaleźć ciekawą fizyczną pasję i od tygodnia już ćwiczę jummping fitness, nie ma co czekać :)
  wiktoria-adas.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo interesująca dawka informacji :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Proaktywność zawsze w cenie :)
  Też nie widzę sensu w czekaniu na wydarzenia. Lepiej je kreować.

  OdpowiedzUsuń
 15. Trzeba działaś aby był lepszy a nie siedzieć na tyłku ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Motywacja jest oczywiście ważna, ale najważniejsza jest jednak wytrwałość w dążeniu do celu i wiara w siebie. Nie wiem, jak to zrobić, aby je zdobyć, ale wiem, że od roku udoskonalam się sama, motywuję i kopię w tyłek i czuję się lepsza, produktywniejsza i... szczęślliwsza.
  Najważniejsza jednak prawda jest taka, że samo się nie... nie zrobi, nie stworzy, nie schudnie, nie nauczy itd. ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Znam parę reaktywnych osób - mimo że do dziś nie znałam tego pojęcia :) Czekają na to, co im los przyniesie, nigdy nie wychodzą z inicjatywą i zawsze są zdziwieni, że nic się samo nie zrobi. A potem płacz, bo nieszczęśliwi. Cóż ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Jak wielka odpowiedzialność za własne życie... i tyle możemy

  OdpowiedzUsuń
 19. każdy jest kowalem swojego losu. znam wiele osób, którym bycie reaktywnym odpowiada i są z tym szczęśliwe :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Świetny i bardzo przydatny post. Ja uwielbiam stawiać sobie cele i dążyć do przodu. Motywacji mam w sobie mnóstwo! :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja zdecydowanie jestem osobą proaktywną :)
  Świetny post :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Mądrze napisane :) A z tymi butami dobre :D Nadgorliwość jest gorsza ... ;) Hehe.

  OdpowiedzUsuń
 23. Jeśli nie ma działania, to z pewnością nie będzie zmiany. Od samego narzekania niewiele się zmieni. Zatem jak dla mnie bardzo wartościowy post. Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Na szczescie jestem osoba proaktywna ale ciagle sie ucze zarzadzania czasem zeby nie narzekac ze mam go za malo :)

  OdpowiedzUsuń