piątek, 7 lipca 2017

Jak przestać krytykować?

„Krytykować, potępiać i narzekać potrafi każdy głupiec – i większość głupców tak robi. Ale aby zrozumieć i darować, potrzeba charakteru i samokontroli”


Dale Carnegie

Krytykować, oceniać i potępiać każdy umie, to nic trudnego, ale żeby zrozumieć drugiego człowieka to już trochę większy problem. Nie raz sami to robimy, czasami nawet, aż za bardzo – mi się osobiście zdarza niestety. Zastanawiające jest to, że tak łatwo to nam przychodzi, ni z tego ni z owego, nie znając osoby czy danej całej sytuacji z marszu oceniamy, krytykujemy. Znasz to?

Znam takich ekspertów, którzy wszystko wiedzą, wszystko oceniają i mówią, że oni by zrobili lepiej J szkoda, że nic nie zrobili i nie zamierzają zrobić. 

Zbyt mocna krytyka w stosunku do wrażliwych osób, może sprawić, że już nigdy więcej nie będą podejmować próby w pewnych czynnościach. Załóżmy, że początkujący  pisarz napisał swoją pierwszą powieść i z powodu swojej nieśmiałości na początku chce pokazać znajomym swoje dzieło. Niestety spotyka się z ogromną krytyką i wyśmianiem z tego powodu rzuca pisanie i nigdy do niego nie wraca. To tylko przykład, niemniej jednak taka czy podobna sytuacja może bardzo zniechęcić do działania.

A może zamiast krytyki i pouczania spróbuj zrozumieć te osoby, dlaczego tak postąpiły czym się kierowały. Może zauważ przez co musiały przejść i postaw się na ich miejscu zanim się odezwiesz. Oczywiście to nie jest łatwe ale polepszy to Twoje stosunki z innymi ludźmi.

Nie popadajmy w skrajność, że nie możemy krytykować. Jeśli ktoś umie to robić jego krytyka jest konstruktywna i przekaże tak tą informacje, że ta druga osoba dostanie kopa motywacyjnego, to czemu nie?

Co zamiast krytyki


Dlatego proponuje zamiast krytyki użyć klasycznego feedbacka, czyli informacje zwrotną dla danej osoby?

Schemat jest prosty: na początku zauważ co dobrze zostało zrobione, coś pozytywnego i ogólnego, następnie dodaj coś w stylu: „ kolejnym razem…”: „następnym razem.. „: i na końcu podsumuj to pozytywnie, wzbudź w kimś pozytywną emocje.

Odnieśmy się do powyższego przykładu  naszego pisarza:

Wspaniale, że zacząłeś pisać swoją powieść, dzięki temu nabierzesz więcej wprawy w pisaniu. Następnym razem możesz skupić się mocniej na głównym wątku fabularnym. Gratuluję Ci podjęcia się takiego wyzwania i cieszę się, że podążasz w stronę  swojej pasji. J

Na pewno zauważysz różnice w reakcji tej osoby, spróbuj już teraz i ćwicz J

Powodzenia w stosowaniu tej metody J

Adrian 

Zobacz też jak zmienić swoje nastawienie możliwe, że do zmiany swojego podejścia do krytyki będziesz tego potrzebował(klik)
Bardzo Ci dziękuje, że jesteś!

Jeśli sobie z czymś nie radzisz napisz do mnie w komentarzu lub przez fb, chętnie pomogę!

Bądź lepszym każdego dnia. 

Jeśli masz ochotę i czujesz, że mój blog może się komuś przydać i mu pomóc podaj go dalej oraz zostaw like na moim facebooku, dzięki temu będę miał większą motywację do działania.Poprzedni post 

5 komentarzy:

 1. mocna krytyka faktycznie może spowodować odebranie nam chęci do działania, ale z drugiej strony, może dać pozytywnego kopa w dupę do działania. Dlatego uważam, że jest ona potrzebna w życiu codziennym

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim zdaniem krytyka może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Oprócz informacji zwrotnej można powiedzieć jak dane zachowania danej osoby na nas wpływa, to odnośnie innego kontekstu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Och, jak wielu jest ekspertów od wszystkiego i niczego, którzy pławią się w krytyce a sami nie potrafią jej przyjąć.
  Niestety myślę, że umiejętność krytykowania powinna być rozwijana i kształcona, ponieważ może wyrządzić wiele krzywdy innej osobie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzeba uczyć się krytykować i przyjmować krytykę, nie zawsze pozytywny feedback jest dobry - potrafi rozleniwić i osoba, która zrobiła coś źle, ale spotkała się z pozytywną reakcją, może stwierdzić, że "teraz to już wie wszystko, umie wszystko" i zaniecha pracy nad sobą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Swoją drogą, zapraszam na mojego bloga, jeśli masz chwilę czasu: http://patidoludzi.blogspot.com/ :)

   Usuń